شماره تماس 03137760072

تفاوت هارد SSD و HDD چیست؟

حافظه و هارد یکی از ضروری ترین قسمت لپتاپ می باشد که نقش افزایش سرعت و همچنین ذخیره سازی را در لپ­تاپ برعهده دارد، اما همانطور که می دانید ما دو نوع هارد در این میان داریم، هارد SSD و HDD.
ممکن است سوالاتی در ذهن شما وجود داشته باشد که کدام هارد اقتصادی تر است و کدام یک با تکنولوژی پیشرفته تری تولید شده  و مناسب کار شماست. که با مقایسه و توضیح این دو هارد و بررسی نقاط مثبت و ضعف آن ها، به سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

هارد و حافظه چه نقشی در لپ­تاپ دارد؟

حافظه ها در لپ­تاپ یکی از ضروری ترین بخش ها را می سازند.
در کل، شما بدون داشتن حافظه در لپ­تاپ قادر به باز کردن هیچ برنامه ای نیستید و نمی توانید از آن استفاده کنید.
اما برای خرید لپ­تاپ و یا خرید هارد SSD به صورت جدا گانه نکاتی وجود دارد که باید بررسی کنید تا بهترین تصمیم را بتوانید بگیرید!

هارد HDD چیست؟

HDD مخفف کلمه Hard Disk Drive می باشد که به یک نوع حافظه دائمی در لپ­تاپ و یا کامپیوتر گفته می شود. دائمی بودن این حافظه به این معناست که با قطع جریان برق، حافظه از بین نمی رود و اطلاعات را در خود نگه میدارد.
البته باید دانست که ما انواعی از هارد HDD را در بازار می توانیم پیدا کنیم و جایگزین هارد قبلی کنیم یا به آن اضافه کنیم و هزینه آن به سرعت و همچنین حافظه هارد بستگی دارد.
هارد دیسک ها امروزه برای کاربران در دو دسته “اکسترنال” و “اینترنال” طراحی و تولید شده اند.

تصویری از هارد HDD

مزایای هارد HDD چیست؟

هارد HDD دارای قیمت بسیار مناسب تری  نسبت به هارد SSD داد، به همین دلیل است که این هارد همچنان کاربرد دارد و اکثر افراد به صورت همزمان از هارد SSD  و HDD  استفاده  می کنند که در کنار قیمت مناسب، سرعت قابل قبولی داشته باشند.

هارد SSD چیست؟

SSD مخفف کلمه Solid State Disk می باشد که دارای سرعت بالایی نسبت به دیگر هارد ها می باشد.
این هارد با توجه به علم فلش مموری گوشی های همراه و حافظه فلش ها طراحی شده است و دارای قابلیت ذخیره سازی اطلاعات بسیار زیادی می باشد.
این هارد در ایران با نام “درایو حالت جامع” نیز شناخته شده است.
هارد های SSD امروزه کاربرد بیشتری نسبت به هارد HDD دارند، چرا که علاوه بر سریع تر عمل کردن، دارای ابعاد کوچکتری نیز هستند که به وزن سبک لپ­تاپ کمک بسیار بالایی می کند.

مزایای هارد SSD چیست؟

هارد SSD دارای سرعتی تا سه برابر هارد معمولی دارد و این باعث شده تا سرعت اجرای برنامه های تخصصی و همچنین سیستم عامل لپ­تاپ افزایش پیدا کند.
این هارد همچنین انرژی و باطری کمتری نسبت به هارد HDD مصرف می کند و طول عمر بیشتری نیز دارد؛ اما قیمت آن نیز از هارد های دیگر بالا تر است!

تفاوت حافظه و هارد HDD و SSD چیست؟

به عمده تفاوت های این دو هارد اشاره کردیم، اما در بررسی دقیق تر باید گفت که هارد های HDD قدیمی تر هستند و به همین دلیل از سرعت پایین تری نیز برخوردارند.
اگر شما به باز کردن بازی های مختلف بر روی سیستم علاقه دارید، و یا در رشته های طراحی فعالیت دارید که به برنامه هایی مانند Photoshop نیاز دارید، قطعا هارد SSD می تواند جوابگوی پاسخ شما برای رفع کندی سرعت سیستم شما باشد!

 

معایت و نقاط ضعف هارد SSD

تا اینجا به بررسی کامل هارد SSD و HDD پرداختیم و آن ها را با یکدیگر به صورت کامل مقایسه کردیم، اما هر ابزاری دارای نقاط ضعفی نیز می باشد که در ادامه به بررسی آن ها میپردازیم.

  • بازیابی نکردن اطلاعات: در هارد های HDD زمانی که اطلاعات از بین می روند کارشناسان در اکثر مواقع قادر به بازگرداندن اطلاعات هستند اما در هارد SSD این قابلیت وجود ندارد.
  • ظرفیت محدود: با اینکه هارد های SSD دارای سرعت بسیار بالایی هستند اما حافظه آن ها از هارد های HDD کمتر است.
  • کاهش سرعت به مرور زمان: هارد های SSD مانند تمامی وسایل دیگر بعد از مدتی کارایی اولیه خود را به نحوی از دست می دهند و به مرور زمان کند تر خواهند شد.

بین هارد SSD و هارد HDD کدام را خریداری کنیم؟

معمولا افراد توصیه می کنند که برای خرید هارد SSD و یا هارد HDD عجله نکنید و به دقت به خواسته خود از لپ­تاپ دقت کنید.
به طور مثال اگر صرفا برای کار های روزمره لپ­تاپ خود را خریده اید، پس هارد HDD می تواند پاسخگوی نیاز شما باشد.
اما کار عاقلانه تر این است که از هر دو هارد به صورت همزمان استفاده کنید تا هم سرعت بالا و هم حافظه مناسب را در یک زمان داشته باشید.

بررسی هارد اکسترنال

همانطور که گفتیم، یکی از انواع هارد های HDD، هارد اکسترنال می باشد.
این نوع هارد از بیرون به لپ­تاپ و سیستم شما متصل می شود و مانند فلش عمل می کند با این تفاوت که فضای ذخیره سازی آن می تواند تا چند ترابایت باشد.
هارد اکسترنال اطلاعات را به صورت موقت به دستگاه شما انتقال می دهند که باز هم این عمل را می توان به “فلش ها” تشبیه کرد.

کاربرد هارد اکسترنال چیست؟

بله درست است، هارد اکسترنال علاوه بر ذخیره سازی اطلاعات دارای کاربرد های دیگری نیز می باشد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

  • انتقال داده ها: این هارد ها دارای حافظه بسیار بالایی هستند و به همین دلیل برای انتقال داده ها و اطلاعات سنگین بسیار مناسب اند.
  • بازی و گیم: اگر شما به بازی کردن و یا دیگر برنامه های سنگین علاقه دارید، پس یک حافظه خارجی می تواند سرعت لپ­تاپ شما را به شکل چشمگیری افزایش دهد.
  • تهیه نسخه پشتیبان از فایل ها: ممکن است در لپ­تاپ و سیتسم شما اطلاعات بسیار مهمی ذخیره شده باشد و یا در کل شما بخواهید عکس و فیلم های خود را برای احتیاط در جای دیگری نیز داشته باشید؛ در این زمان هارد اکسترنال HDD به کمک شما می آید و بدون درگیر کردن حافظه لپ­تاپ می توانید از فایل های خود بک آپ بگیرید.

جمع بندی

به صورت کلی می توان گفت که هارد ها دارای کاربرد های مشخصی هستند و به همین دلیل شما با توجه به نیاز خود می توانید آن ها را تهیه و خریداری کنید.
اما به صورت کلی توصیه شده که برای داشتن حافظه مناسب و سرعت قابل قبول بر روی لپ­تاپ، از هارد SSD برای افزایش سرعت و HDD برای داشتن حافظه بالا، به صورت همزمان استفاده کنید.

دیدگاه شما